General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Bollé Safety Ness+ Safety Glasses
Ness+ combines comfort and close protection by its ultra-wrap around frame, all-round vision.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Full Frame |
| Height (Metric) | 2.5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 1 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 2.5 cm |
| Frame Color | Clear |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (English) | 0.99 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Temple Color | Orange |
| Height (English) | 1 in. |
Bollé Safety Override OTG Goggles
Override goggles fit over prescription eyewear for high impact protection, molded cheek/brow guard and side shield, adjustable nylon temples, single piece lens with distortion free viewing and superior optical quality, includes adjustable cord
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | OTG |
| Height (Metric) | 5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Transclucent Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | OTG |
| Frame Material | Metal |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2 in. |
| Product Type | Safety Glasses |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1 requirements and CSA Z94.3 standards |
MCR Safety Crews™ Storm™ Safety Glasses
Workers in the Storm™ can expect extreme comfort with this face-flattering protective eyewear from Crews™. Ratchet action temples combined with non-slip rubber head grips create a customized fit for virtually any head size.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Spectacles meet ANSI Z87.1-1989 standards for optical clarity and impact resistance. |
Pyramex™ Cortez™ Frame with Navy Temples
Ribbed, cushioned nosepiece fits a wide range of bridge sizes and protects against slippage.
| Frame Color | Navy |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Scratch-resistant |
Ansell KleenGuard™ Calico Safety Glasses
KleenGuard™ Calico Safety Eyewear are a lightweight with wrap around and anti-fog protection in a stylish and comfortable design.
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,Impact-resistant,UV-treated |
| No. per Case | 12 pairs/Cs. |
| Certifications/Compliance | EN166 1FT, CSA, ANSI Z87.1+ |
| For Use With (Application) | Areas where there's a high risk for airborne debris |
Ansell KleenGuard™ Nemesis™ CSA Safety Glasses
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
KleenGuard™ Nemesis™ CSA Safety Glasses feature durable lightweight construction for protection at work and at home.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Impact-resistant,UV-treated |
| No. per Case | 12 pairs/Cs. |
| Frame Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 |
Ansell Smith & Wesson™ Code 4 Safety Eyewear
Code 4 Safety Eyewear provide all-day comfort and protection, for both work and play
Ansell Smith & Wesson™ Elite Safety Glasses
Elite Safety Glasses are designed to be both stylish and comfortable, with a range of options for workers during both work and play
| Includes | Micro-fiber carry pouch |
|---|---|
| Frame Color | Black |
| No. per Case | 12/Cs. |
| Temple Style | Wide |
Spectroline™ UV-Absorbing Safety Glasses
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ansell™ BioClean™ Clearview Autoclavable Panoramic Goggles Replacement Strap
Ansell™ BioClean™ Clearview Autoclavable Panoramic Goggles Replacement Strap
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87.1-2003 standards. |
|---|
Ansell BioClean™ BCAH Clearview Autoclavable Goggles
Silicone clearview autoclavable goggles feature anti-scratch and anti-fog properties.
Contec™ Gamma Irradiated Goggles
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polycarbonate goggles feature fog-resistant, one-piece, 0.05 in. polycarbonate lens with flexible flange and black elastic head band. Direct vented.
Ansell KleenGuard™ V20 Purity™ Safety Glasses
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
KleenGuard Purity Safety Eyewear allows you to provide stylish, yet economical eye protection for yourself and your team.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1: 2010; EN 166: 2001; CSA Z94.3:2007; AS/NZS 1337.1:2010 |
| Temple Style | Ratcheted |
| Temple Color | Black |